Drodzy Rodzice, jeśli u Waszego dziecka wykryto białaczkę i szukacie teraz pomocy oraz środków finansowych aby wspomóc leczenie Waszego dziecka? Nasza fundacja prowadzi subkonta również dla dzieci z białaczką, w związku z tym znajdziecie u nas wsparcie.

Mając dziecko, u którego wykryto białaczkę, musisz liczyć się z tym że potrzebuje ono stałej opieki, częstych dojazdów do szpitala oraz leczenia, które często bywa długotrwałe. Dlatego załóż subkonto w Fundacji Miej Serce i rozpocznij zbieranie środków na pokrycie kosztów leczenia.

Co to jest białaczka ?

Białaczka jest to najczęściej występujący nowotwór u dzieci. Najprościej mówiąc białaczka to choroba krwi. W krwi występują krwinki czerwone, płytki krwi oraz krwinki białe. Te ostatnie czyli krwinki białe rozwijają się nie prawidłowo podczas namnażania. Te nieprawidłowo wykształcone krwinki to blasty czyli komórki nowotworowe. Wytwarzają się w dużej ilości ale nie spełniają swojej funkcji czyli nie chronią naszego organizmu przed infekcjami. Powodują także, że prawidłowo wytworzone krwinki nie mogą się dalej rozwijać. Te wszystkie elementy krwi wytwarzają się w szpiku kostnym, blasty namnażają się w tak dużej ilości że w pewnym momencie ze szpiku mogą dostać się do obiegu krwi i trafić do różnych narządów np. śledziony, płynu mózgowo-rdzeniowego czy węzłów chłonnych.

Jakie są rodzaje białaczki ?

Najczęstszym nowotworem wieku dziecięcego jest ostra białaczka limfoblastyczna. Inne rodzaje białaczek występują dużo rzadziej.

Ostra białaczka limfoblastyczna

Ostra białaczka limfoblastyczna najczęściej rozwija się u dzieci między trzecim a szóstym rokiem życia, dużo częściej chorują na nią chłopcy niż dziewczynki. Występuje gdy komórka nowotworu powstaje z niedojrzałych komórek białych -limfocytów.

Objawy białaczki limfoblastycznej

Objawy białaczki mogą być różne często mogą przypominać objawy zwykłej infekcji. Najczęściej niepokojącymi symptomami choroby, którą zauważają rodzice są:

  • bladość skóry, która wynika z małej ilości krwinek czerwonych,
  • nadmierna senność,
  • krwawienia spowodowane zmniejszoną liczbą czerwonych krwinek,
  • pojawiające się stany podgorączkowe bez uzasadnionej przyczyny,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • ból w kończynach dolnych,
  • bóle brzucha, które są spowodowane guzem w jamie brzusznej,
  • bóle głowy, które są objawem zajęcia mózgu przez nowotwór,
  • siniaki nawet po delikatnym uderzeniu,
  • powiększenie jąder,
  • nawracające infekcje których, nie da się do końca wyleczyć ponieważ organizm nie reaguje na leczenie antybiotykami np. zapalenie gardła, zapalenie płuc, zapalenie ucha.

Jak diagnozuje się białaczkę limfoblastyczną?

Pierwszym badaniem które najpewniej zleci lekarz w momencie podejrzenia białaczki u dziecka to morfologia krwi. Wyniki pokażą niski poziom płytek krwi, hemoglobiny i hematokrytu. Stwierdza się również obecność blastów jak i podwyższony poziom OB. Inne badania, które możemy wykonać to : rtg kości, rtg klatki piersiowej, badanie płynu mózgowo – rdzeniowego. Największą pewność da nam badanie szpiku kostnego, w którym wykrywa się komórki nowotworowe.

Leczenie Ostrej białaczki limfoblastycznej

Gdy ostra białaczka limfoblastyczna zostanie zdiagnozowana wtedy następuje ustalenie planu leczenia dla danego pacjenta. Leczenie tego rodzaju białaczki polega na wprowadzeniu choremu chemioterapii.

Ostra Białaczka szpikowa

Białaczka szpikowa występuje gdy namnażające się blasty powstają z komórek macierzystych. Jest to białaczka szpiku kostnego. Występuje ona najczęściej u niemowlaków, tak samo często u chłopców jak i u dziewczynek.

Objawy ostrej białaczki szpikowej

Objawy w przypadku ostrej białaczki szpikowej są bardzo podobne do objawów, które występują w ostrej białaczce limfoblastycznej. Dodatkowym objawem są występujące nacieki struktur pozaszpikowych. Małe guziki występują najczęściej w kościach, skórze, układzie nerwowym, w żuchwie, szczęce, dziąsłach. Płaskie nacieki występują zaś w tułowiu i kończynach.

Jak diagnozuje się ostrą białaczkę szpikową?

W tym przypadku lekarz również zleca badania takie jak w przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej, przeprowadza dokładny wywiad, dodatkowo zleca badanie markerów immunologicznych i badania cytochemiczne.

Leczenie Ostrej białaczki szpikowej

Leczenie białaczki polega głównie na wprowadzeniu chemioterapii, która jest kombinacją leków cytotoksycznych, w formie tabletek lub dożylnie. Celem tej terapii jest usunięcie z organizmu wszystkich komórek nowotworowych i doprowadzenie do tego aby szpik zaczął prawidłowo funkcjonować.

Przewlekła białaczka szpikowa

Tej rodzaj białaczki u dzieci występuje dość rzadko częściej u chłopców niż u dziewczynek. Najbardziej rozpoznawalna jest w okresie dojrzewania dziecka. Przewlekła białaczka szpikowa jest nowotworem powstającym i rozwijającym się w szpiku kostnym.

Objawy przewlekłej białaczki szpikowej:

W tym rodzaju białaczki występują trzy fazy choroby:

  1. faza przewlekła: dziecko jest osłabione, ma zwiększoną potliwość, mniejszy apetyt przez co zmniejsza się jego masa ciała, ma również bóle brzucha i bóle kostne,
  2. faza zaostrzenia: stan chorego w tej fazie znacznie się pogarsza ponieważ, następuje gwałtowne namnażanie się komórek blastycznych w krwi i szpiku. U pacjenta występuje niedokrwistość, wysoka gorączka oraz cechy skazy krwotocznej,
  3. faza transformacji blastycznej: u chorego pojawiają się często nawracające infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi spowodowane zmniejszoną liczbą płytek krwi.

Diagnoza przewlekłej białaczki szpikowej:

Na początku choroby często bywa tak, że objawy są nawet niezauważalne, dlatego zdarza się że ten rodzaj białaczki zostaje wykryty podczas rutynowych badań lekarskich. Lekarz zauważa początkowo powiększenie śledziony, w późniejszym okresie powiększenie wątroby przy czym nie zauważa powiększonych węzłów chłonnych. W drugiej fazie choroby można wykryć białaczkę poprzez wykonanie badania krwi. Wówczas będzie się w niej znajdować zwiększoną ilość krwinek białych co oznacza powstają młode formy granulocytów.

Leczenie przewlekłej białaczki szpikowej:

Najczęściej w fazie przewlekłej przeprowadza się przeszczep szpiku kostnego od dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego. W fazie trzeciej choroby, pacjenta leczy się jak w przypadku ostrej białaczki szpikowej.

Białaczka jest chorobą która może przerażać, na szczęście jest to choroba uleczalna. Najważniejsze jest to aby jak najszybciej została wykryta. Wtedy można wdrożyć najskuteczniejszą metodę leczenia.

Fundacja dla dzieci z białaczką, w której znajdziesz wsparcie finansowe.

Dołącz do podopiecznych Fundacji Miej Serce – zobacz jak zostać podopiecznym fundacji.

Podobne wpisy